خطاطی در تابلوسازی

تابلو چلنیوم چیست؟
آگوست 18, 2019
پلکسی پلکسی گلاس
آگوست 27, 2019

خطاطی در تابلوسازی:

خطاطی یکی از هنرهای بسیار زیبا و شناخته شده و البته پر طرفدار در تمام دنیا است .این هنر که برای زیبا نویسی نوشتار به منظور درک مطلب از سوی خواننده می باشد .

در همه کشورها به عنوان هنر خوشنویسی و جزو هنرهای برجسته به شمار می آید.

در زمان های قدیم پیش از پدید آمدن تابلوهای تبلیغاتی که به عنوان تابلو سر در مغازه نصب می شوند کاسبین برای تبلیغ محصول یا خدمات خود ، امور تبلیغاتی را به خطاطان و خوشنویسان می سپردند و کلمات کلیدی که می خواستند تبلیغ شود و به آگاهی عموم برسد را توسط خطاطان بر روی سنگ ، کتیبه ، فلز ، دیوار یا چوب می نوشتند و در محل کسب خود قرار می دادند .در ایران به دلیل آنکه این هنر از قرن ها پیش بین هنرمندان ایران رایج بوده است به عنوان یک رشته مجزا تحت عنوان هنر خطاطی به رسمیت در آمده است.

پیش از اسلام هنر خطاطی به روش های مختلف جهت اطلاع رسانی و درک سریع تر مطالب از سوی مردم ، به روش میخی یا اوستایی انجام می شد .اما بعد از اسلام هنر خطاطی به شکل دیگری در مشرق زمین به شیوه ای مدرن در بین مردم رایج شد.می توان گفت هنر خطاطی در مشرق زمین برگرفته از خطوط عربی با اعمال یکسری تغییرات است.

که اساتید این کار ، اصول و قواعد و قانونی برای آن تعیین کرده اند.

تابلوسازی به عنوان یکی از حرفه های خدماتی می باشد که مستقیما با هنر در ارتباط است .

به دلیل بهره مندی از طرح و فونت های مختلف می توان آن را در قلمرو صنعت هنری بر شمرد .

یقیناً هنر خطاطی از موثرترین هنرها در صنعت تابلوسازی می باشد.

زیرا در تابلوسازی آنچه که از نتیجه کار حاصل می شود طراحی حروف است . که به صورت تابلو تبلیغاتی ساخته شده .

در معرض دید عموم قرار می گیرد.

می توان با اعمال افکت های گوناگون به زیبایی و جلوه بصری آن افزود .

اما آنچه از اهمیت بالایی برخوردار است خطاطی و طراحی حروف می باشد .

هنر خطاطی و خوشنویسی در تابلوسازی :

تابلوسازی در کنار چندین هنر دیگر می تواند نتیجه خوبی را ارائه دهد.

به طور مثال هنرهای خوشنویسی ، خطاطی و طراحی جزو تخصص هایی هستند که در تابلوسازی بسیار اهمیت دارند.

اما به خودی خود در این صنعت کاربردی ندارند .

نقش خطاطی و خوشنویسی را در صنعت تابلوسازی نمی توان نادیده گرفت .

با وجود پیشرفت های بسیار در زمینه نرم افزاری در حیطه نوشتار حروف با فونت های گوناگون و متنوع ، همچنان هنر خطاطی در صنعت تابلوسازی پیشتاز است و یکی از معیارهای اصلی تابلوسازان رعایت اصول و قوانین خطاطی در طراحی حروف می باشد. به همین خاطر است که تاکید داریم تابلوسازان صنعت تابلوسازی بایستی هنر را بشناسند و از مبانی و اصول آن آگاه باشند .به بیانی دیگر  تابلوسازان در درجه اول یک هنرمند و بعد از آن یک تکنسین فنی به شمار می آیند.آشنایی تابلوسازان  با خطاطی و خوشنویسی می تواند آن ها را در ساخت یک تابلو تبلیغاتی بسیار زیبا و اصیل کمک نماید . در اصل مهارت خوشنویسی و خطاطی یکی از عوامل مهم در تولید و ساخت یک تابلو تبلیغاتی خاص و منحصر به فرد است.

تابلوسازی و خطاطی :

تابلوسازی یکی از شاخه هایی است که رقابت زیادی در آن در جریان است و مشتریان به دنبال ساخت تابلویی هستند که از لحاظ کیفیت ابزارهای کاربردی ، تنوع ساخت و طراحی خلاق ، اولین باشد و بتواند تابلویی بسازد که نسبت به تابلوهای دیگر منحصر به فرد بوده و مشتری جذب کند . کلمات کلیدی که بر روی تابلو تبلیغاتی به صورت حروف برجسته درج می شوند برای خوانا بودن توسط عموم نیاز به استفاده از فونت های مناسب دارند و می بایست اندازه فونت ها نیز طوری در نظر گرفته شود که هم از مسافت دور خوانا باشد و هم فاصله بین فونت و کناره های تابلو طبق استاندارد ، جایگذاری شده باشد .

نقش تابلو در تبلیغات :

از قدیم همه برای فروش بیشتر محصولات یا ارائه بهتر خدمات به دنبال تبلیغ هستند .

رایج ترین روش تبلیغات برای معرفی برند تابلوسازی است .

تابلوی تبلیغاتی به قدری حائز اهمیت است که در گذشته بدون وجود دستگاه های پیشرفته از خطاطان و خوشنویسان برای نوشتن کلمات کلیدی بر روی تابلو استفاده می کردند چرا که بدون وجود تبلیغات ، هیچ کسب و کاری دیده نمی شود و نمی تواند در حیطه شغلی مطرح شده و بازار کاری خوبی داشته باشد . امروزه تابلوسازی به شیوه های مختلفی همچون تابلو چلنیوم ، تابلو فلکسی ، تابلو ترموود ، تابلو لایت باکس ، تابلو نئون ، تابلو ال ای دی ، تابلو وکیوم و … ساخته و نصب می شوند

تابلو نویسی :

در گذشته به علت کمبود امکانات و نبود دستگاه های پیشرفته تبلیغات بر روی دیوارها که به دیوارنویسی مرسوم است .

شبرنگ ، بنر و …. به صورت دستی و توسط خطاطان نوشته می شد .

به اصطلاح تابلونویسی نام داشت اما امروزه توسط دستگاه های پیشرفته به آسانی در مدت زمان کوتاه قابل انجام است .

امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.